Strona główna > Wpis Totumfacki > Narodziny Znamii Trudy

Narodziny Znamii Trudy

23/10/2014

Żartowało się w przeszłości, iż prawdziwy polski patriota po prawicy, który w odpowiedzi na pytanie o nazwę ulicy usłyszy, że to ulica Dworcowa, lub Rekinowa, obowiązkowo zadać powinien pytanie czy Dworcow i Rekinow to oby napewno polskie nazwiska. Fama ostatnich czasów, w tym media, głosiła także, iż rodzimą Wikipedię opanowali fani prawej strony sceny politycznej. Próbowałem w to nie wierzyć aż znalazłem na Wikipedii wzmiankę o Znamii Trudzie (wszystko za sprawą iłów dwudziestych latających niepolitycznie ostatnimi czasy, czyli nie tam gdzie trzeba).

Stan zapisu na dzień 23.10.2014.

Stan zapisu na dzień 23.10.2014.

Kim jest Znamia Truda? Oczywiście wszyscy dobrze wiemy, że zakładom nadaje się imiona ludzi wielkich, tam, daleko na wschodzie Lenina i Stalina, a u nas swojsko Jana Pawła II czy Lecha Kaczyńskiego; Znamia jako patronka moskiewskiego zakładu pracy być by musiała bolszewiczką, czy inną enkawudzistką, w najgorszym przypadku ideową marksistką, w najlepszym tylko przodowniczką pracy. Teoria dobra. Kim była w istocie wspomniana panienka? Bytem na wzór Henryka Batuty? Też nie. Znamia okazała się fonetyczną kalką hasła Знамя Труда, które w rzeczywistości okazuje się przystającym do żartu o Rekinowie czy Dworcowie, zwyczajnym Sztandarem pracy. Jak dla mnie bomba. Może być lingwistyczna, ale obstawiam raczej to, iż żart o polskich nazwiskach to żart o nazewnictwie w ogóle, wskazujący na tendencje pewnych środowisk, które jeśli nie rozumieją tego o czym piszą to naprędce wymyślą coś, w ich przekonaniu, konstruktywnego i dającego się wiarygodnie zaakceptować ;-)

Ps. Zrzut ekranu zamieszczam dla zasady zanim jakiś wikipedysta zdecyduje się na wprowadzenie stosownej i niezbędnej korekty.

%d blogerów lubi to: