Strona główna > Ciekawostki, Egzorcyzm > Duchy, egzorcyzmy, egzorcyści cz.15

Duchy, egzorcyzmy, egzorcyści cz.15

11/05/2014

W dobie egzorcyzmów odprawianych na wiecach politycznych niewiele jest w stanie zaskoczyć obserwatora tematu. Także najnowszy, kielecki przykład, działania egzorcysty – amatora.

Prokuratura potwierdza: 75-letnia kobieta z Ostrowca Świętokrzyskiego zmarła na skutek obrażeń poniesionych podczas „egzorcyzmów”, które odprawiał nad nią syn. Bił ją, gdy nie chciała pić wody święconej i krzyczeć, że wyrzeka się szatana. 39-letniemu mężczyźnie prokuratura postawiła już zarzuty znęcania się nad matką i jej pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Rok młodsza córka ofiary jest podejrzana o nieudzielenie matce pomocy i znęcanie się nad nią w porozumieniu z bratem.

– Wobec obojga podejrzanych będziemy występować do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie – zapowiada Mirosław Cebula, zastępca prokuratora rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wierzyli, że dom jest nawiedzony przez ducha

Córka i syn mieszkali razem z 75-letnią matką w bloku na ostrowieckim osiedlu Rosochy. Starsza kobieta była bardzo schorowana, cierpiała m.in. na alzheimera, od roku nie wychodziła w ogóle z domu. Córka pracowała w szwalni, syn był bezrobotny, według relacji sąsiadów codziennie na godz. 18 chodził do kościoła.

Rodzina była bowiem bardzo religijna, w każdym pomieszczeniu był ołtarzyk, pełno krucyfiksów, woda święcona.

– Wszyscy troje uważali, że ich dom jest nawiedzony przez ducha. Jakiś czas temu zmarł mąż ofiary i stąd mieli takie przekonanie. Jej córka rozmawiała nawet na ten temat z księdzem z Ostrowca, który zajmuje się egzorcyzmami, ale ostatecznie nie doszło do wizyty duchownego w ich domu – mówi prokurator Mirosław Cebula.

Bił gdy nie chciała powtarzać: wyrzekam się szatana

Za odprawianie egzorcyzmów postanowił się natomiast wziąć syn kobiety. W telewizji oglądał programy pokazujące jak księża wypędzają z ludzi złe duchy i wzorując się na nich, przystawiał krzyż do twarzy chorej matki i kazał jej powtarzać, że wyrzeka się szatana. – Gdy nie chciała za nim powtarzać tych słów, bił ją. Bił matkę także, kiedy nie chciała pić wody święconej – mówi o ustaleniach śledztwa prokurator Cebula.

Według śledczych egzorcyzmy nad matką odprawiano co najmniej od 1 maja, aż do śmierci kobiety w ostatni czwartek 8 maja. Córki nie było wtedy w domu – była w pracy, jej brat przebywał sam z matką. Był pijany, od dawna nadużywał alkoholu. Przed południem podczas kolejnych egzorcyzmów pobił matkę na śmierć.

Złamana żuchwa, żebra, śmierć od urazu w głowę

– Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci kobiety był uraz czaszkowo-mózgowy, oprócz tego stwierdzono również złamania żuchwy i żeber – opisuje prokurator.

Pogotowie wezwano do nieżyjącej już matki dopiero w nocy z 8 na 9 maja, około godziny 1. Lekarz widząc obrażenia na jej ciele, powiadomił policję, syn i córka zostali zatrzymani.

za: Gazeta.pl – Kielce

Efekt. Zawsze liczy się efekt. Część komentatorów sugeruje, iż przyczyną zgonu były nieprofesjonalne zachowania egzorcysty, zupełnie nie pamiętając, że problem dotyczy także działań profesjonalistów. W mojej ocenie problem jest nie tyle sam egzorcyzm, co zbudowana przez profesjonalistów atmosfera zagrożenia. Od lat przekonywali swoich ‚klientów’, iż diabeł czai się wszędzie, uderza z zaskoczenia, opętać może każdego i w dowolnym momencie. Nikt nie był bezpieczny – żony, dzieci, matki, mężowie, ojcowie, rodziny, przyjaciele, pracodawcy, rządzący. Wszyscy musieli być gotowi do działania, reagowania w chwili odkrycia posesji, reagowania zdecydowanego, wszak opętany zawsze będzie zaprzeczał. Czyż nie?

 1. Andy
  30/07/2014 o 21:40

  Mam pytanie. Według autora niniejszego posta, jakiej reguły przejawem jest powyższa sytuacja? Pytam tak z czystej ciekawości.

 2. 30/07/2014 o 23:38

  Efekciarstwa? :)

  • Andy
   02/08/2014 o 01:22

   Sounds legit, jak to mówią :)

 1. No trackbacks yet.
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: