Strona główna > Tarot > Tarot Andrzejkowy

Tarot Andrzejkowy

27/11/2012

Inkulturacja. Cudowne dziecko ewangelizacji, misji i prostej socjologii. Współcześnie określane czasami mianem wewnętrznego przekształcania autentycznych wartości kulturowych przez ich integrację w chrześcijaństwie i zakorzenianiem chrześcijaństwa w innych kulturach. Brzmi dobrze? Obco? Dziwnie? Skoro tak to popatrzcie proszę na zabawy andrzejkowe – cytując za Wikipedią:

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.


W powyższej definicji zgadza się nieomal wszystko. To co moim zdaniem nie znajduje pokrycia w rzeczywistości to sugerowany wiek zainteresowanych matrymonium ;) Nie zgadza się także i to, że zakazane chrześcijaństwem techniki mantyczne i dywinacyjne, stosownie przechrzczone, znalazły sobie, w naszym chrześcijańskim społeczeństwie, maleńki ugór między światem religii/wiary i szeroko rozumianego okultyzmu, którego istnienie konstytuuje równie szeroko rozumiana kultura masowa, oraz inkulturacja właśnie (lub może tylko jej wypaczenie – ciężko jest to odgadnąć). Jakkolwiek – baw się dobrze kochana młodzieży w noc andrzejkową i niech wróżkowie płci obojga będą Wam łaskawi wróżbą i jej ceną, a nie zapominajcie przy tym opowieści o synu marnotrawnym, który szukał daleko, zapłacił wiele i wszystko stracił, za to co miał na wyciągnięcie ręki.

Wasz oddany, elektroniczny wróż, Ateusz :)

%d blogerów lubi to: