Strona główna > Psychoedukacja > Komentarz obowiązkowy

Komentarz obowiązkowy

28/08/2009

W sprawie, którą śledziłem w dwóch ostatnich wpisach przybywa faktów. I tak kolejno dowiedzieliśmy się, iż:

Do powyższej listy dołączyć należy jednak jeden, dość szczególny fakt, ten mianowicie, iż kobietę przy okazji porodu … wysterylizowano.

Wszczęliśmy śledztwo z urzędu w sprawie pozbawienia płodności – poinformowała rzecznik prokuratury Magdalena Mazur-Prus. – Musimy zweryfikować doniesienia prasowe, przesłuchać pokrzywdzoną i lekarzy – dodała. „Gazeta Wyborcza” napisała dziś, że Wiolettę Woźną podczas porodu wysterylizowano bez jej zgody i wiedzy.

Śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa w Szamotułach. – Nie przesądzam, czy była zgoda kobiety, czy jej nie było. W sprawie pozbawienia płodności zgoda pacjentki nie ma żadnego znaczenia – zaznaczyła Mazur-Prus. Dodała, że prokuratura bada dokumentację medyczną zabiegu. Rzecznik Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia już wczoraj wysłał list do szpitala w Szamotułach z prośbą o wyjaśnienie okoliczności podjęcia decyzji o sterylizacji.

– Dobrze się stało, że prokuratura się tym zainteresowała. Ta sprawa musi zostać wyjaśniona do końca. Obowiązuje prawo, które musi być przestrzegane – stwierdziła w TOK FM Ewa Kopacz. Minister zdrowia dodała, że lekarzy obowiązuje Ustawa o Zawodzie Lekarza, a „jej artykuł 35 daje lekarzowi możliwość podjęcia decyzji za pacjenta, w sytuacji, gdy pacjent jest np. w narkozie”. – To są ekstremalne przypadki, do tej pory zwykle dotyczyły poważnych operacji onkologicznych – wyjaśniła. Kopacz zastrzegła, że sytuacja z Szamotuł „nie jest jasna” i na razie nie można wyrokować w tej sprawie.

źródło: wiadomosci.gazeta.pl

W jednym pozostaje mi się zgodzić. Sytuacja wokół tej sprawy jest, tylko delikatnie rzecz ujmując, bardziej niż niejasna.

%d blogerów lubi to: