Strona główna > Edukacja, Psychoedukacja > Sąd zabrał dziecko. Ludzie pomogą

Sąd zabrał dziecko. Ludzie pomogą

06/08/2009

I ciąg dalszy sprawy z dnia wczorajszego:

Zapłacimy za prawnika, wyremontujemy im dom – zapowiedzieli czytelnicy „Gazety” poruszeni historią rodziny, której sąd zabrał nowo narodzoną córeczkę.

O rodzinie ze wsi Błota Wielkie w Wielkopolsce napisaliśmy wczoraj w „Gazecie”. Sąd odebrał rodzicom noworodka na podstawie opinii kuratora, że: w domu panuje bałagan, matka jest niezaradna, a ojciec dzieci ma 63 lata. Tyle że ci rodzice wychowują już trójkę swoich dzieci w wieku 7, 9 i 11 lat. Dobrze się uczą, a pedagog szkolny, proboszcz i wójt mają inną od kuratorskiej ocenę rodziny. – Między rodzicami i dziećmi jest bardzo silna więź – podkreślają.

Kuratorka nie wie, bo była na urlopie

Różyczkę odebrano Wioletcie Woźnej pod koniec lipca, jeszcze w szpitalu, kilka dni po porodzie. Dano jej środki na wstrzymanie pokarmu i kazano ścisnąć piersi. Teraz noworodek czeka u rodziny zastępczej, aż sąd wyższej instancji zdecyduje, czy może wrócić do biologicznych rodziców.

Przesądziła opinia z 26 czerwca. Kurator Iwona Januszak napisała, że w domu Wioletty Woźnej i Władysława Szwaka jest brud i bałagan. Jednak od 1 lipca aż do porodu przychodziła tam opiekunka, która dom wysprzątała, pomogła w remoncie i zajmowała się trójką dzieci, gdy matka czekała na poród. Czy o tym kuratorka napisała w opinii? – Nie, bo byłam w tym czasie na urlopie – mówi Januszak.

„Gazeta”: – Zatem sąd oparł się na pani nieaktualnych informacjach?

Januszak: – Można tak powiedzieć.

Kuratorka uważa jednak, że większym problemem niż bałagan jest niezaradność matki i jej prawdopodobne upośledzenie. Dlaczego „prawdopodobne”? Bo sąd jej nie badał, a w aktach sprawy jest tylko wzmianka, że leczyła się kiedyś na depresję i psychozę.

„Gazeta”: – Czy wnioskowaliście o pomoc psychologiczną dla kobiety?

Januszak: – A kto miałby tam dowozić psychologa? Poza tym ośrodek pomocy społecznej miał się tym zająć.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we Wronkach psychologa nie wysłał, ale zamierza to zrobić. – Właśnie nasz psycholog wraca z urlopu i jutro tam jedziemy – zapowiada Joanna Leśniewska, pracownik ośrodka.

Poprawa idzie małymi krokami

Kuratorzy interesują się rodziną z Błot od 2004 r. Wtedy dostali anonim, że dzieci Woźnej i Szwaka mieszkają w złych warunkach. Kurator, który to sprawdzał, napisał: w gospodarstwie panuje nieporządek, zwierzęta biegają po podwórzu, a w domu jest brud. Sąd w Szamotułach zdecydował, że dzieci należy umieścić w placówce opiekuńczej. Ale tam nie trafiły.

Kuratorka Januszak: – Pan Szwak w 2004 r. stanął w progu drzwi i zagroził, że się zabije, jeśli odbierzemy dzieci. Nie zabraliśmy, by nie powodować u nich większego stresu.

Po tym zdarzeniu sąd uznał, że rodzice mają kilka tygodni, by poprawić warunki w domu. Wtedy w opiekę zaangażował się miejscowy ośrodek pomocy społecznej, proboszcz i wójt. Ale Januszak twierdzi, że poprawiło się na krótko: – Potem znów do domu wrócił nieporządek.

– Cały czas pomagamy rodzinie, ludzie ze wsi pomagają. To małe kroki, ale widzę poprawę – podkreśla z kolei Leśniewska z ośrodka pomocy, która zajmuje się rodziną od kilku miesięcy.

Teraz cała rodzina zostanie przebadana w ośrodku rodzinnym w Poznaniu. Ta opinia będzie wiążąca dla Sądu Okręgowego w Poznaniu, który zdecyduje o losach noworodka. Adwokatka reprezentująca Szwaka i Woźną zaskarżyła bowiem decyzję o zabraniu noworodka. Sprawą zajął się też Rzecznik Praw Dziecka.

Wyremontujemy, opłacimy prawnika

Wczoraj do „Gazety” przez cały dzień dzwonili i pisali czytelnicy, którzy chcą pomóc rodzinie.

– Odbieram to z wielkim bólem, że tak łatwo się decyduje o uczuciach ludzkich. Jak mógłbym pomóc? – pytał Roman Dobrzyński z Poznania.

„Jestem bardzo wstrząśnięta, siedzę i płaczę. To się nie mieści w głowie. Bardzo chcę pomóc tej rodzinie” – napisała Magdalena Ballada-Sikora z Krakowa, mama dwójki dzieci.

„Czy mogliby Państwo podać adres rodziny z Wronek? Sama jestem mamą dwójki dzieci i bardzo chętnie wysłałbym przybory szkolne, zeszyty, niedługo zaczyna się szkoła” – pisze Urszula Gasiewicz.

Ktoś zaproponował, że może opłacić prawnika, ktoś chce ufundować pomoce szkolne dla dzieci, ktoś pomóc wyremontować dom.

Wszystkich, którzy chcą pomóc, prosimy o kontakt violetta.szostak@poznan.agora.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza

  1. Brak komentarzy.
  1. 11/11/2009 o 16:14
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: