Note for non-Polish speakers: NetBSD 5.0_RC3 VMware appliance is available from here.

NetBSD to interesujący, choć niedoceniany przez użytkowników system operacyjny. Podczas, gdy OpenBSD cieszy się opinią „nastawionego na bezpieczeństwo” a FreeBSD postrzegane jest jako „lepszy Linux” to dla NetBSD pozostaje „taki system do wszystkiego, z tosterem włącznie”. Przywołuje to krzywdzące skojarzenia ze znanym powiedzonkiem i umieszcza NetBSD w sferze zainteresowań osób posiadających sprzęt na tyle egzotyczny, że Zwykły Użytkownik po usłyszeniu jego nazwy posiłkować się musi Wikipedią.

Rzeczywistość jest, jak zapewne się domyślacie, nieco odmienna. Rozsądnie zaprojektowany, dobrze udokumentowany, rozwijany z troską o zapewnienie wstecznej zgodności, stabilny i bezpieczny. Zapewne dlatego nadal jest systemem obsługującym największą ilość platform sprzętowych w ramach głównej gałęzi.

Uprzedzając ewentualne uwagi o tym, że Linux już dawno przejął pałeczkę także w tej dyscyplinie: z uwagi z sposób realizacji tego w Linuksie nie uważam tego stwierdzenia za prawdę, ale to temat na osobny wpis.

Najlepszym sposobem za zapoznanie się z zaletami tego systemu jest wypróbowanie go. Nie żyjemy już w epoce komputera łupanego, więc całą zabawę możemy zorganizować w sposób łatwy, przyjemny i bezpieczny: za pomocą darmowego programu VMware Player.

Aby maksymalnie ułatwić życie zainteresowanym, korzystając z pomocy serwisu EasyVMX, przygotowałem przykładową instalację (lista obrazów do pobrania poniżej) w wersji 5.0_RC3 (czyli najbliższej stabilnej). Rozmiar archiwum to 107M, maksymalny rozmiar dysku wirtualnego to 4.7G.

Dostępne są następujące konta: użytkownik guest z hasłem guest oraz root z hasłem root.

Standardowo uruchamiają się dwie usługi: ssh (uwaga: root nie może się logować bezpośrednio) i prosty serwer WWW (dostępny standardowo w systemie).

Całość uruchamia się domyślnie w środowisku tekstowym i zawiera wyłącznie to, co przychodzi razem z systemem (bez dodatkowych pakietów, zapewnianych przez pkgsrc). Środowisko graficzne (Xorg) dostępne jest po wydaniu polecenia startx – o ile użytkownik radzi sobie z obsługą TWM ;).

W obecnej postaci system nie zainteresuje raczej osób poszukujacych czegoś, co zastąpi na ich stacji roboczej wysłużone Ubuntu 8.10. Sądzę, że przyda się administratorom, hakerom bądź programistom, którzy chcieliby sprawdzić, czy ich aplikacja skompiluje się i zadziała na innych wersjach bibliotek niż te, oferowane w ramach projektu GNU. W istocie, motywacją do stworzenia tego wpisu była praca, którą wykonałem, by poprawić zachowanie jednego z modułów Pythona.

Download:

user/pass: root/root and guest/guest

NetBSD 5.0_RC2 rel.1 (i386, 170M, zip)

NetBSD 5.0_RC3 rel.2 (i386, 107M, 7zip)

Kilka przydatnych adresów:

Podręcznik NetBSD (en)

Podręcznik pkgsrc (en)

Przeglądarka pakietów pkgsrc

PS. Specjalne podziękowania dla Atiego i Dudditsa za pomoc przy testowaniu.

Reklamy