Strona główna > Codziennik agnostyczny > Rekompensaty dla Kościoła będą jawne

Rekompensaty dla Kościoła będą jawne

20/11/2008

Do porozumienia doszło wczoraj na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Komisji Majątkowa działająca przy MSWiA powstała w 1991 r. Zasiada w niej 12 osób wyznaczonych po połowie przez rząd i Kościół. Dotychczas jej prace były niejawne, a lokalne władze samorządowe o podjętych decyzjach dowiadywały się jako ostatnie. Komisja opierała się też tylko na wycenie gruntów podanej przez stronę kościelną. Teraz to się zmieni. Będą dwie wyceny zamiast jednej kościelnej, a na posiedzenia Komisji Majątkowej będą zapraszane wszystkie zainteresowane strony, w tym przedstawiciele Agencji Nieruchomości Rolnych.

Komisja Wspólna zdecydowała też o powołaniu zespołu ekspertów, który ma nadzorować prace Komisji Majątkowej, by nie dochodziło do nadużyć. Abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że skład zespołu jest w trakcie ustalania: – Wiemy, że takich spraw było trzy tysiące, a pozostało jeszcze 260 do załatwienia. Chcemy uniknąć podobnej historii, jaka miała miejsce w Białołęce.

To właśnie opisana przez „Gazetę” sprawa Białołęki spowodowała wczorajsze zmiany. Chodziło o to, że poznańskim elżbietankom jako rekompensatę za grunty utracone w Wielkopolsce komisja przyznała 47 ha w warszawskiej Białołęce. Samorząd planował, że staną tam m.in. szkoły, przedszkola i boiska. Przekazanie ziemi elżbietankom zburzyło te plany. Dodatkowo komisja przyjęła, że grunt według kościelnej wyceny jest wart 30 mln zł. Tymczasem władze Białołęki dysponowały wyceną mówiącą, że ziemia jest warta 240 mln zł.

Biskupi chcą, by wszystkie nieprawidłowości – nie tylko te w Białołęce – zostały wyjaśnione.

Abp Głódź podkreślał wczoraj jak istotne jest to, by władze samorządowe brały udział w sprawach pozostałych do rozpatrzenia, a wycena gruntów była dokonywana za ich wiedzą: – Wojewoda i samorządy muszą wiedzieć, o jaki grunt chodzi.

W podobnym tonie wypowiadał się obecny na posiedzeniu wicepremier Grzegorz Schetyna.

– Chcemy, żeby te sprawy zamknąć jak najszybciej, ale żeby to było zgodne z logiką i wolą samorządów, które mają w tej sprawie własne opinie – mówił.

W spotkaniu Komisji Wspólnej wzięli udział także minister edukacji Katarzyna Hall, minister kultury Bogdan Zdrojewski i sekretarz stanu MSWiA Tomasz Siemioniak. Ze strony kościelnej oprócz abp. Głódzia obecny był sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik, emerytowany arcybiskup gdański Tadeusz Gocłowski i biskup toruński Andrzej Suski.

Jak wieczorem podała KAI, strona kościelna – w przypadku braku efektów przyjętych wczoraj zmian – rozważa możliwość wycofania swych członków z Komisji Majątkowej.

Źródło: Gazeta Wyborcza

%d blogerów lubi to: