Strona główna > Ciekawostki, Religie > Papieskie fanaberie

Papieskie fanaberie

02/12/2007

Przeglądając wiadomości trafiłem na wzmiankę o dzisiejszej wypowiedzi papieża Benedykta XVI:

Benedykt XVI ostro skrytykował sposób, w jaki politycy prowadzą z sobą dyskusje na tematy międzynarodowe. – Międzynarodowe dyskusje często naznaczone są przez logikę relatywizmu, która za jedyną gwarancję pokojowej koegzystencji między narodami uważa odrzucenie przyznania prawdy o człowieku i jego godności oraz etyki opartej na uznaniu naturalnego prawa moralnego – mówił w sobotę do delegatów forum katolickich organizacji pozarządowych.

Papież ubolewał też, że normy międzynarodowe są „zmanipulowane przez ideologiczny nacisk” i „budowane często na krótkotrwałych interesach” .

– Gorzkie owoce tej logiki relatywizmu są, niestety, oczywiste – mówił Benedykt XVI i wymienił „próbę uznania za prawa człowieka konsekwencji pewnego skoncentrowanego na sobie stylu życia, brak troski o ekonomiczne i społeczne potrzeby biedniejszych narodów, pogardę dla prawa humanitarnego i selektywną obronę praw człowieka”.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Chwilę potem sięgnąłem do wiadomości sprzed niespełna tygodnia:

Papież Benedykt XVI nie przyjmie Dalajlamy podczas jego grudniowej wizyty we Włoszech. – Watykan nie chce zaogniać stosunków z Pekinem – mówi Marco Politi, watykanista dziennika „La Repubblica”.

Papieże od Pawła VI, poprzez Jana Pawła II, po Benedykta XVI przyjmowali dotychczas Dalajlamę podczas jego wszystkich podróży do Rzymu. Szczególnie serdecznie witał go zawsze polski papież – doskonale rozumiejący, czym są komunistyczne represje. W 1986 r. zaprosił Dalajlamę na wspólną modlitwę o pokój w Asyżu. Przywódcy prześladowanych Tybetańczyków pozwolono ustawić posążek Buddy w jednej z franciszkańskich kaplic.

Tym razem Watykan – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – nie chce przyjąć u siebie niewygodnego gościa. – Kuria rzymska nie chce drażnić Pekinu, bo ma nadzieję na kompromis w sprawie wyświęcania chińskich biskupów – twierdzi włoski watykanista Marco Politi.

Źródło: serwisy.gazeta.pl

Na końcu zacząłem się zastanawiać o co właściwie chodziło papieżowi uznając ostatecznie, że była to forma samokrytyki zwłaszcza w zakresie selektywnej ochrony praw człowieka.

  1. 03/12/2007 o 13:23

    ano chyba tak…
    żałosne.

  1. No trackbacks yet.
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: