Strona główna > Ciekawostki, Egzorcyzm > Duchy, egzorcyzmy, egzorcyści cz.2.

Duchy, egzorcyzmy, egzorcyści cz.2.

23/10/2006

Obiecałem drugą odsłonę rozpoczętego jakiś czas temu tematu. Oto ona:

Audiowizualna katecheza o egzorcyzmach

„Egzorcyzmy. Walka ze złym duchem” – tak brzmiał tytuł pierwszej audiowizualnej katechezy w płockiej farze. Ściągnął do kościoła mnóstwo widzów i słuchaczy

Aż tylu nikt się ich tam chyba nie spodziewał – w piątkowy wieczór zabrakło miejsc siedzących, ledwo wystarczyło stojących. – Chcemy, by to spotkanie było elementem nowej ewangelizacji, do której tak często zachęcał nas Jan Paweł II – tłumaczył jeden z księży. Zapowiadał, że najpierw zostanie wyświetlony film „Diabeł” i że następnie o Złym opowie ks. Sławomir Zalewski – ojciec duchowny w seminarium, od trzech lat egzorcysta w diecezji płockiej. I wszystko to się udało, choć na początku można było mieć poważne wątpliwości…

– Jak nie wierzyć w złośliwość diabła – szeptali między sobą ludzie, gdy przez kilkanaście minut nie udawało się „odpalić” filmu. Był obraz, zginął głos. Ale wreszcie się pojawił, a wtedy w farze zahuczało od potężnych braw.

Film przygotowała redakcja „Frondy”. Zaczynał się od prostego stwierdzenia: istnienie szatana to prawda, która dla katolika powinna być oczywistością. Tak jednak często nie jest.

– Tylko 40 proc. Polaków wierzy, że szatan jest złem osobowym, większość uważa, że to jakaś bliżej niesprecyzowana postać z jasełek, filmów grozy – popłynęło z ekranu. – Może dlatego ludzie tak łatwo wciągają się w zainteresowanie satanizmem, okultyzmem. Największym sukcesem szatana jest, gdy się uzna, że go nie ma.

– To nie jest ktoś z trójzębem, rogami czy kopytami – uzupełniał ks. Zalewski. – Jest inteligentnym dżentelmenem, który kusi, znając nasze pragnienia, mając dostęp do naszej wyobraźni. Najwyższym sposobem jego działania jest opętanie. Przejmuje wówczas kontrolę nad ciałem. W rezultacie człowiek może np. mówić językami, których nigdy się nie uczył.

Według ks. Zalewskiego egzorcystą może być tylko kapłan. – Więcej, musi być wyznaczony przez biskupa oraz charakteryzować się trzeźwością umysłu, doświadczeniem, nieskazitelnością życia – wyliczał. – Bo podczas egzorcyzmu szatan wypomni wszystkie małe i duże przegrane w życiu kapłana. Trzeźwość umysłu jest potrzebna do rozeznania, czy osoba, z którą ma się do czynienia, jest opętana, czy chora psychicznie.

Ks. Zalewski opowiadał, że egzorcyzmował dziewczynkę z naszej diecezji: – Nie mogła spać, a jeśli już zasnęła, to miała koszmary, patrzyła dziwnymi, straszliwymi oczami. Zdarzyło się, że zabrała rodzicom pieniądze, uciekała nad Wisłę. Szukałem furtki, którą mógł do niej wejść szatan. Wtedy matka przypomniała sobie, że gdy córka chorowała jako dziecko, sąsiadka poradziła, by rozbić kurze jaja na patelni i zakręcić nią nad głową małej. Matka tak zrobiła. I podobno, ku zaskoczeniu wszystkich, jaja na patelni się ścięły. W wyniku jakiegoś zabobonu zostały zaproszone złe moce, po kilkunastu latach szatan poprosił o swoją własność.

Egzorcysta dodawał: – Wróżby, magia, karty Tarota, joga… one też otwierają szatanowi furtkę do naszego serca.

Przyznawał, że nie jest specjalistą od irydologii bądź homeopatii, ale radził – raczej niespodziewanie dla części słuchających – by być w ich przypadku ostrożnym.

Następna katecheza audiowizualna (w listopadzie) ma być poświęcona m.in. wróżbom.

Arkadiusz Adamkowski
gazeta.pl, 2006-10-22

Kategorie:Ciekawostki, Egzorcyzm
 1. pewna wiedźma
  25/10/2006 o 19:33

  Czy Ty również twierdzisz, że diabeł może mieć postać przystojnego dżentelmena ;) Oj, mój drogi ostrożnie ;P Pozdrawiam cieplutko ;) Pozdrowienia serdeczne dla Joanny wraz z ostrzeżeniem przed przystojnymi dżentelmenami z ich diabelskiemi własciwościami ;)

 2. ati
  29/10/2006 o 18:56

  Poproszę aby sama się wypowiedziała na ich temat ;) Pozdrawiamy i my serdecznie :)

  Ps. Musimy się w końcu spotkać skoro już wszyscy mieszkamy na miejscu. Odezwę się w nadchodzącym tygodniu.

 3. udeis
  31/10/2006 o 10:51

  Jak znam życie i pewnego Przystojniaka to się nie odezwał… efff… proponuję przejąć inicjatywę. Kobiece ręce bardziej się do Tego nadają. A swoją droga, ciekawe, czy egzorcyzmy pomagają na kłopoty z pamięcią. Zapytam Dobrosławy.

 4. egzorcysta...
  21/01/2007 o 17:08

  Nigdy nie wiesz co cie czeka za rogiem………..strzeszcie sie..!!

 5. ati
  21/01/2007 o 22:04

  Nie bardzo jest czego ;)

 6. 10/02/2007 o 07:38

  Za rogiem może czyhać zło pod postacią służb miejskich czekających na tych, którzy nie zapłacili za miejsce do parkowania. Lub inwalidę – kierowcę, który nie mogąc znaleźć miejsca do parkowania przycupnął gdzieś obok. Jemu też należy się mandat. Za rogiem czyha na nas również szara rzeczywistość pod postacią podatków, komorników tudzież prasy i telewizji czekającej na okazję, aby prywatne życie Kowalskiego nie było już tak różowe jak jemu się zdawało. Szatan? – nigdy nie widziałem go za rogiem. Jak podaje nasza prasówka przeniósł się do Internetu? Ma tam ponoć masę roboty. Po cóż miałby stać za rogiem, gdy sam rozsiadł się w wygodnym fotelu z oknem na świat LCD wbijając pazurami do wyszukiwarki następną stronę www. OO another brick in the wall następna strona do opętania.
  Co do diabła jako przystojnego faceta to pokazuje się tylko kobietom i to pannom na chwilę przed ślubem? Jako ostatnia szansa, bo później to będą opętane, lecz przez niego – faceta.

 1. No trackbacks yet.
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: