Strona główna > Psychoedukacja > Praca w MOPS dla psychicznie chorych

Praca w MOPS dla psychicznie chorych

21/08/2006

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej poszukuje prawników cierpiących na chorobę psychiczną. Dwie osoby mają szansę na etat. – Ich zatrudnienie jest jednym z elementów unijnego programu Cogito – tłumaczą pracownicy MOPS.

– Faktycznie, poszukujemy dwóch osób z wykształceniem prawniczym, które chorują psychicznie – potwierdza Danuta Bener, kierownik działu poradnictwa w MOPS w Krakowie. – Docelowo zajmą się one pracą w naszym dziale.

Skąd pomysł, aby na tak odpowiedzialnym stanowisku zatrudnić osoby z problemami psychicznymi? Otóż Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednym z partnerów unijnego projektu Cogito, który zajmuje się przywracaniem na rynek pracy ludzi długotrwale bezrobotnych.

– Wśród nich jest wiele osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia właśnie z powodu choroby psychicznej. Projekt Cogito przynajmniej kilku z nich pozwoli wrócić do zawodu – mówi Danuta Bener.

MOPS zapewnia, że zatrudnienie takich osób w żaden sposób nie odbije się na jakości usług, bo każda z nich jest wnikliwie sprawdzana. Każdy z kandydatów musi dostarczyć dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe i wyniki badań lekarskich, wskazujące, że może pracować w grupie. Przejdzie także testy kompetencji, które sprawdzą aktualny poziom wiedzy. Ostatecznie to od niego zależy, czy taka osoba otrzyma etat. Nad jego postępami w pracy będzie czuwać tzw. trener, czyli wykwalifikowany prawnik.

– Jeden nabór już się odbył – mówi Danuta Bener. – Niestety, żaden z kandydatów nie przeszedł pozytywnie testów. Dlatego szukamy kolejnych kandydatów.

Jest o co walczyć. MOPS zapewnia bowiem etat do końca 2007 r., a pensja prawnika z Cogito wyniesie około 1500 zł (brutto). To niejedyne osoby, które w ramach projektu będą zatrudnione w MOPS. W dziale poradnictwa pracuje już pani psycholog, która od dziesięciu lat nie miała stałej pracy, bo w tym czasie zajmowała się niepełnosprawnym dzieckiem.

– Kobieta uczciwie uprzedzała pracodawców, że jej zatrudnienie będzie się wiązało z pewnymi ograniczeniami, ale o tym nikt nie chciał słyszeć – mówi Danuta Bener. – U nas dostała etat do końca 2007 r. Po takiej praktyce z pewnością będzie jej łatwiej wrócić na rynek pracy.

Osób, które mają szansę na znalezienie zatrudnienia w ramach projektu Cogito, jest dużo więcej. Klub Integracji Społecznej działający przy ul. Miśnieńskiej 58 z myślą o ludziach bez wyższego wykształcenia zorganizował ekipę remontowo-budowlaną.

– Mamy już 12 osób, a szukamy kolejnych pięciu – mówi Kazimierz Kuc, kierownik KIS. – Cały zespół będzie się składał z osób długotrwale bezrobotnych, w tym m.in. chorujących psychicznie. Na początek zajmą się oni remontem jednej z filii MOPS. W planach mamy kolejne placówki. Myślę, że do czasu zakończenia projektu Cogito nabędą oni takie umiejętności, które pomogą im w samodzielnym znalezieniu pracy.

KIS zamierza również uruchomić cykl szkoleń i porad indywidualnych dla 100 osób, które pomogą im się odnaleźć na rynku pracy. Szczegółowe informacje na ten temat można zdobyć bezpośrednio w siedzibie KIS przy ul. Miśnieńskiej 58 lub pod nr. tel. 012 648 97 76. Z kolei prawnicy szukający pracy w MOPS mogą zdobyć szczegółowe informacje pod nr. tel. 012 616 53 93.

W Krakowie jest zarejestrowanych ponad 25, 5 tys. bezrobotnych. Prawo do zasiłku ma zaledwie 3,5 tysiąca osób.

Małgorzata Wach
2006-08-21 – gazeta.pl

Kategorie:Psychoedukacja
  1. ati
    21/08/2006 o 13:35

    Gwoli komentarza:

    Szkoda, że tylko w Krakowie. W bardzo wielu miastach Polski ludzie chorzy psychicznie mają problemy ze znalezieniem pracy.

  1. No trackbacks yet.
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: