Strona główna > Ciekawostki, Egzorcyzm > Duchy, egzorcyzmy, egzorcyści

Duchy, egzorcyzmy, egzorcyści

14/07/2006

Poranna prasówka. Mając dość politycznego zamieszania szukam informacji niekoniecznie odnoszących się do tej sfery życia. Moją uwagę zwraca tytuł Rośnie zapotrzebowanie na egzorcystów. Autor artykułu (Michał Stangret) pisze:

W Polsce jest już kilkudziesięciu egzorcystów, a szkoli się kolejnych kilkunastu. Dlaczego? Bo w błyskawicznym tempie rośnie zapotrzebowanie na wypędzenie szatana. Jeszcze dziesięć lat temu działało u nas zaledwie czterech księży, którzy mieli oficjalne upoważnienia Kościoła do wypędzania diabła. Teraz jest ich 78, a za kilka miesięcy liczba przekroczy setkę! – Egzorcystę ma już prawie każda z 41 diecezji, a w wielu działa nas nawet kilku – mówi ks. Marian Piątkowski, krajowy koordynator egzorcystów. Choć Kościół dopiero kończy realizację planu „Egzorcysta w każdej diecezji”, już mówi się, że to nie wystarczy. – Najlepiej, gdyby przynajmniej jeden był w każdym dekanacie – mówią księża. A dekanatów, skupiających po kilka-kilkanaście parafii, mamy ok. pół tysiąca.

Przypominam sobie, iż ostatnio media przybliżają ten temat dość regularnie. Pomagając sobie przeglądarką ruszam na łowy i udaje mi się zlokalizować następujące artykuły:

Kto może być egzorcystą?
2003-04-11

Kodeks prawa kanonicznego, kanon 1172, paragraf 1. Nikt nie może dokonywać zgodnie z prawem egzorcyzmów nad opętanymi, jeśli nie otrzymał od ordynariusza miejsca specjalnego i wyraźnego zezwolenia.

Paragraf 2. Takiego zezwolenia ordynariusz miejsca może udzielić tylko prezbiterowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia.

Włochy: kurs santanizmu i egzorcyzmów dla księży
2005-02-17

Na jednym z katolickich uniwersytetów w Rzymie stu księży wzięło w czwartek udział w inauguracji pierwszego w świecie kursu santanizmu i egzorcyzmów dla duchownych.

Seminarium zatytułowane „egzorcyzmy i uwolnienie (od szatana) za pomocą modlitwy”, zorganizowane przez papieski uniwersytet Regina Apostolorum i prowadzone przez zgromadzenie Legionistów Chrystusa składa się z siedmiu trzygodzinnych sesji, które odbędą się w okresie od 17 lutego do 14 kwietnia.

Udział w kursie zarezerwowanym dla księży i seminarzystów studiujących teologię, kosztuje 180 euro.

Celem sformułowanym przez organizatorów jest wykrywanie prawdziwych przypadków opętania przez diabła i odróżnianie ich od zaburzeń psychicznych w celu kierowania (osób nawiedzonych przez szatana) do egzorcysty – wyjaśnił rektor uniwersytetu, ojciec Paolo Scafaroni.
Pomysł zorganizowania kursu powstał w związku z szerzeniem się we Włoszech i na całym świecie mody na praktyki satanistyczne, okultyzm i czarną magię.

ROZMOWA z bioenergoterapeutą i egzorcystą
2005-03-18

Trzydniowe VIII Targi Medycyny Naturalnej, Zdrowia i Urody rozpoczęły się wczoraj w białostockim Klubie Rozrywki „Krąg”. Wśród stoisk ze zdrową żywnością, magicznymi kamieniami i amuletami spotkaliśmy Mieczysława Bartnika z Okuninki w woj. lubelskim. Nasz rozmówca mówi o sobie, że jest kręgarzem, bioenergoterapeutą i egzorcystą

Katarzyna Malinowska: Jak pomaga Pan ludziom?

Mieczysław Bartnik: Pomagam na ciele i na duszy, w życiu, w związkach. Dusze zmarłych odprowadzam, egzorcyzmy robię. Robię takie rzeczy, które nie mieszczą się ludziom w głowach. Odkrywam, dlaczego ciało cierpi, dlaczego w rodzinie jest problem, dlaczego się nie układa w związkach, dlaczego się rozpadają.

Rumunia: egzorcyści oskarżeni o zabójstwo zakonnicy
2005-06-23

Podczas policyjnego śledztwa ustalono, że 10 czerwca ksiądz Corogeanu, który był zwierzchnikiem klasztoru, z pomocą czterech zakonnic miał zamknąć 23-letnią siostrę Maricicę Irinę Cornici w małym pomieszczeniu, ze związanymi rękami i nogami, aby „wypędzić złego”.

W trzy dni później, kiedy młoda kobieta „zachowywała się gwałtownie”, postanowili przywiązać ją do krzyża i zakneblować jej usta. Po kilku dniach siostrę Irinę znaleziono martwą.

– Była opętana przez złe duchy. Modliliśmy się za nią. Z duchowego punktu widzenia postąpiliśmy prawidłowo – tłumaczyła wcześniej jedna z zakonnic uczestniczących w egzorcyzmach.

Czy szatan działa przez internet?
2005-07-14

Egzorcyści, którzy od poniedziałku obradowali na Jasnej Górze, w piątek powoli rozjeżdżają się do domów. W zjeździe udział wzięło ok. 130 duchownych oraz ponad 140 świeckich pomocników, psychiatrów i psychologów

Aneta Nawrot: Czy szatan jest nowoczesny? Działa np. przez internet czy przez telefon komórkowy?

Ks. Don Gabriele Nanni: – Tak, jest nowoczesny. Potrafi atakować szczególnie przez internet. Kusi na przykład pornografią czy pedofilią. To potężna broń.

Zioła, miody i egzorcyzmy
2005-08-31

Od piątku do niedzieli Textilimpeks (ul. Traugutta 25 – Łódź) będzie gościć Targi Medycyny Naturalnej.
To gratka dla osób, które interesują się bioenergoterapią, niekonwencjonalnymi metodami leczenia, zdrowym odżywianiem. Na targach można kupić naturalne miody, kamienie, lampy solne, świece, zdrową żywność. Swoje stoiska rozstawią bioenergoterapeuci, kręgarze, masażyści, specjaliści ziołolecznictwa i refleksoterapii. Na miejscu przebadają chętnych i wykonają zabieg. Będą nawet wróżki i egzorcyści.

Egzorcyzmy w Kościele katolickim
2005-10-24

 • W 1999 roku Watykan dokonał korekty oficjalnego tekstu odnośnie praktyk egzorcystycznych po raz pierwszy od 400 lat.
 • W ciągu ostatniej dekady liczba katolickich egzorcystów we Włoszech wzrosła z 30 do 300.
 • Rzymsko-katolicka archidiecezja Chicago w ostatnim czasie mianowała po raz pierwszy od 160 lat pełnoetatowego oficjalnego egzorcystę.
 • W Nowym Jorku czterej księża katoliccy od 1995 roku oficjalnie dokonali ponad 40 egzorcyzmów osób uznawanych za opętane.

Konferencja demonologa w Szczecinie
2005-11-04

„Egzorcyzmy – opętanie – demony” – konferencję na ten temat wygłosi w niedzielę o godz. 16 w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa jezuita o. Aleksander Posacki. Ojciec Posacki to filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Jest autorem wielu książek, m. in. „Okultyzm, magia, demonologia”, „Niebezpieczeństwa okultyzmu”. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w Polsce i za granicą. Jego wykład w Szczecinie będzie nawiązywał do autentycznej historii opętania Niemki Anneliese Michel oraz filmu „Egzorcyzmy Emily Rose”. Śmierć dziewczyny stała się przyczyną jednego z najgłośniejszych po wojnie procesów sądowych w Niemczech. Konferencję organizuje Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „w Sercu”

Wielki tłok u licheńskiego egzorcysty
2006-02-12

Ponad 1300 osób przyjął w ubiegłym roku pracujący w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie) egzorcysta ks. Edmund Szaniawski. Więcej niż poprzednio było wśród nich dzieci i młodzieży – poinformował w niedzielę PAP Witold Nowak z biura prasowego sanktuarium.

-Pomocy u licheńskiego egzorcysty szukali ludzie z różnych powodów: udręczeni fizycznie, psychicznie i duchowo. Większość z nich, jak się okazało, potrzebowała przede wszystkim pomocy psychologa, psychiatry, terapeutów od uzależnień, spowiednika. Odprawienia egzorcyzmów wymagało kilka przypadków – wyjaśnił Nowak.

Jak poznać, że szatan cię dręczy? – wywiad z egzorcystą
2006-02-22

Jak to się objawia?

Na przykład przez choroby i zjawiska odczuwania choroby. Mogą to być przeróżne bóle, choć lekarz mówi, że wszystko jest dobrze. Może też być słabość: człowiek się będzie czuł wypluty z mocy, jakby w ogóle nie miał siły do działania. Rozsądek każe spytać lekarza. Ten robi rentgena, USG i stwierdza, że wszystko jest dobrze. To skąd ból?! Tych dolegliwości jest dziś moc. Szatan może też atakować naszą psychikę. Najgorsze są różne lęki, a także poczucie bezsensu życia. Szatan psuje też relacje międzyosobowe. Działa trochę jak głuchy telefon: co innego mąż mówi, co innego słyszy żona.

Szatan atakuje jak nigdy
2006-02-26

Kłuje cię w piersi, choć lekarz mówi, że serce masz jak dzwon? Śnią ci się krwawe koszmary? A może bez żadnego powodu kłócisz się z żoną i bliskimi? Uważaj! To może być szatan!

– Szatan ostatnio strasznie się uaktywnił – mówi ks. Jan Szymborski, egzorcysta z Warszawy. – Nie słyszałem, by kiedyś działał tak mocno jak teraz. Trzeba uważać.

Rekordy egzorcystów

Potwierdzają to inni egzorcyści. Ks. Edmund Szaniawski z Lichenia przyjął w ubiegłym roku ponad 1,3 tys. osób. To rekord. Inni egzorcyści też mówią, że liczba ludzi, którzy się do nich zgłaszają, jeszcze nigdy nie była tak wielka.

Katolicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Warszawie co tydzień zapisuje na konsultację ze specjalistami od demonów nawet kilkadziesiąt osób.

Tajemniczy rytuał
2006-07-14

Choć sam rytuał egzorcyzmów jest jawny, Kościół zabrania robić z niego widowiska. Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski wyraźnie zaznacza, że „nie wolno udostępniać przebiegu egzorcyzmu żadnym środkom masowego przekazu”. Duchowni zwracają też uwagę, że gdy egzorcyzmowi przygląda się osoba postronna, „szatan może na nią przejść”.

W związku z dużą ilością materiałów nie uwzględnionych w powyższej liście chwilowo nie podejmę się oceny tego zjawiska. Muszę przemyśleć to, dlaczego w naszym tak bardzo racjonalnym świecie ten temat ma rację bytu.

Kategorie:Ciekawostki, Egzorcyzm
 1. ati
  14/07/2006 o 12:24

  Mirek skomentował to w następujący sposób:

  Egzorcyzmy jak najbardziej są potrzebne w naszym kraju. Czyż nie jest to dziwne i zarazem zastanawiające. Jeszcze tak niedawno mówiło się o tym, że praca egzorcysty to bzdura i zabobony a teraz dzięki wiadomościom bezpośrednim dowiadujemy się o tym, że egzorcyzmy a tym bardziej egzorcyści są jak najbardziej mile widziani w świecie duszpasterskim a tym bardziej w świecie kościoła katolickiego.

  http://www.antylicho.pl/2006/07/14/rosnie-zapotrzebowanie-na-egzorcystow/

 2. pieroo
  14/02/2008 o 17:59

  witam mam dos powazny problem w 1986 roku z rodzicami kupilismy dom w ktorym podczas budowy zmarlo na zawal serca dwoch pracownikow,dowiedzielismy sie o tym po jakims czasie.po okolo roku moj tato wywolywal w domu ducha nie wiem kogo cala rodzina uczestniczyla przy tym nie pamietam czy go odwolal od tamtej pory zaczely sie dziac dziwne rzeczy prowadxzilismy duza firme dobrze prosperujaca ktora zbankrutowala,za co bysmy sie nie wzieli to nie mozemy sie utrzymac na powieszchni,nie mozemy sie niczego dorobic jak by jakas klatwa za nami sie ciagnela.cztery lata temu zmar moj tato w domu i od tamtej pory to dopiero zaczely sie plagi egipski i dziwaczne rzeczy wyprawiac.ksieza nie chca nam pomoc wiec prosze was o pomoc co mam zrobic pozdrawiam

 3. 14/02/2008 o 22:28

  No miło, ale czego oczekujesz? Idź może na stronę http://www.antylicho.pl i zamów jakąś usługę :)

 4. ambrell
  23/05/2008 o 19:02

  Od pewnego czasu w moim pokoju dzieja sie dziwne rzeczy.Drzwi same otwieraja sie o 3.50nad ranem..jak zostawilam dyktafon na noc i poszlam spac do siostry nagraly sie kroki kobiety(obcasy)i dziwne odglosy jakby ktos normalnie chodzil sobie po moim pokoju i przeszukiwal moje rzeczy.Dzis znow nagrywalam i nagral mi sie prawdopodobnie moj wujek (slychac bylo zawodzenie i jeki oraz moje imie).Nie poszlam z tym do ksiedza bo mnie najprawdopodobniej by wysmial.Jedyne co zrobilam to powiesilam krzyz w pokoju(nie bylam dotad osoba wierzaca).Nie spie u siebie w pokoju juz od 2 tygodni.Boje sie:(

 5. 23/05/2008 o 19:27

  Skontaktuj się z zespołem Antylicho – link wpis wyżej nad Twoim.

 6. ambrell
  28/05/2008 o 10:40

  doprawdy andhy twoje posty nie sa smieszne .Jak chcesz sie posmiac proponuje zerknac w lustro

 7. 28/05/2008 o 11:13

  Nie wiem, czy zauważyłeś, ale to ja prowadzę stronę na której zamieszczasz swoje komentarze. Z uwagi na charakter Twojego wpisu zasugerowałem Ci rozwiązanie nie odwołujące się do wizyty u księdza (której się obawiasz).

 8. 28/05/2008 o 18:05

  Z uwagą przeczytałem powyższe komentarze i postanowiłem włączyć się do dyskusji. Słusznie czy też nie z czasem się okaże. Problemy które są opisane mogą wynikać z ingerencji duchów czy też ducha niemniej jednak tak wcale być nie musi. Odgłosy czy to słyszane lub zapisane na taśmie dyktafonu mogą być zapisane bez ingerencji rzekomego ducha. I tutaj napotykamy jeszcze większy problem niż same duchy. Jak można wyjaśnić coś takiego iż w danej przestrzeni została uwięziona (według niektórych zaklęta) informacja czyjegoś cierpienia która jest odtwarzana jak płyta CD o tej samej porze dnia lub nocy. Większy szok przeżyjemy gdy okaże się że dane cierpienie jest związane z czasem odległym czyli takim wydarzeniem które miało miejsce w przeszłości. Powstałe przy tym stukania lub inne efekty dźwiękowe mogą powstawać samoistnie za sprawą naszego „przestraszonego umysłu”. Z dużą rezerwą należy podchodzić do samego tematu nawiedzonych domów lub miejsc a to dlatego że duch to nie dusza błąkająca się po świecie. Gdyby tak było nie potrzebowała by ona dawcy – żywiciela energetycznego. Jak sami widzimy temat staje się jeszcze bardziej kontrowersyjny gdy wnikniemy głębiej do jego wnętrza.

 9. Sokole Oko
  07/04/2011 o 23:27

  Droga Ambrell, jestem w stanie sobie wyobrazić twoje zdenerwowanie. Uwielbiam badać nawiedzone miejsca, jednakże gdy i w moim własnym domu zaczęły się dziać pewne niepokojące rzeczy, to już nie była fascynacja tylko strach. Dyktafon to raz, jeśli inne osoby poza Tobą również słyszą dźwięki o których mówisz, wykluczyłabym w tym ambarasie udział „wylęknionego umysłu”. Zazwyczaj w miejscach gdzie wydarzyło się coś złego, niedobrego, można „wyczuć” pewną złą energię, czujesz ją ty, i inne osoby które owe miejsce odwiedzają. Co wrażliwsze osoby instynktownie się takich miejsc wystrzegają. Powiedz, czy poza nagraniem z dyktafonu zauważyłaś coś jeszcze? Czy wiesz, kto mieszkał w tym domu przed Tobą? może warto to sprawdzić?
  jednakże moja nieśmiała i życzliwa rada – jeśli czegoś się boisz, na czymś nie znasz, to lepiej nie igrać z siłami których sie nie rozumie. Można sobie dopiero rozpętać piekło.
  Uważasz, że ksiądz by cię wyśmiał? dlaczego? szczerze myślę, że nie jest to głupi pomysł udać się z tym do księdza.
  jeszcze jedno pytanie- masz wrażenie że to „coś- ta kobieta” podąża za Tobą, chodzi za Tobą, czy też jest raczej „przywiązana” do Twojego pokoju?
  pozdrawiam.

 1. No trackbacks yet.
Możliwość komentowania jest wyłączona.
%d blogerów lubi to: